top of page

MEDIATOR

Mediacja to sposób na wypracowanie satysfakcjonujÄ…cego strony sporu rozwiÄ…zania w drodze dobrowolnych, poufnych rozmów prowadzonych przy udziale bezstronnej osoby – neutralnego mediatora, który wspiera przebieg komunikacji, Å‚agodzi napiÄ™cia i pomaga w osiÄ…gniÄ™ciu porozumienia, a także w zawarciu ugody. Ugoda zawarta podczas mediacji, zatwierdzona przez sÄ…d, podlega wykonaniu, tak jak orzeczenie sÄ…du.

MIEJSCE

Wrocław

MIEJSCE

ON LINE

Zasady mediacji

  • Dobrowolność oznacza, że: strony konfliktu  nie sÄ… zmuszane do osiÄ…gniÄ™cia porozumienia, z wÅ‚asnej woli zgadzajÄ… siÄ™ na udziaÅ‚ w spotkaniu, mogÄ… wycofać siÄ™ na każdym etapie postÄ™powania mediacyjnego, mediator nie może wywierać żadnej presji, aby nakÅ‚onić strony do udziaÅ‚u w mediacji.

​

  • Bezstronność oznacza, że: mediator nie faworyzuje żadnej ze stron, jest obiektywny, osoby biorÄ…ce udziaÅ‚ w spotkaniu mediacyjnym majÄ… równe prawa i sÄ… jednakowo traktowane, odnosi siÄ™ do stron z szacunkiem.

​

  • Neutralność oznacza, że:  stronom nie  sugeruje siÄ™ konkretnego rozwiÄ…zania, mediator ma pomóc w samodzielnym  podjÄ™ciu decyzji  przez strony konfliktu,  przyjÄ™te przez strony postanowienia      mediator stara siÄ™ skonkretyzować.

  • Szybkość trwa krócej niż postÄ™powanie sÄ…dowe, konflikt może zostać rozwiÄ…zany        już na pierwszym posiedzeniu mediacyjnym, zapobiega pojawianiu siÄ™ niepotrzebnego stresu, który mógÅ‚by być zwiÄ…zany z wielokrotnym stawiennictwem przed sÄ…dem i wieloletnim procesem.

​

  • Profesjonalizm oznacza, że : mediator jest osobÄ… w peÅ‚ni przeszkolonÄ… i kompetentnÄ…    do peÅ‚nienia swojej roli, dokÅ‚ada wszelkich staraÅ„, aby strony okazywaÅ‚y sobie wzajemny szacunek, postÄ™powanie mediacyjne jest uporzÄ…dkowane i skÅ‚ada siÄ™ z konkretnych etapów, nad których realizacjÄ… czuwa mediator.

​

  • Poufność oznacza, że: wszystkie sprawy i informacje przekazane na spotkaniu sÄ… objÄ™te tajemnicÄ…, mediator nie ujawnia nikomu tego, o czym siÄ™ dowiedziaÅ‚, mediator nie może zostać przesÅ‚uchany, co do tych faktów w charakterze Å›wiadka, zasada ta ma na celu zagwarantowanie poczucia bezpieczeÅ„stwa uczestnikom mediacji.

Obszary sporne

  • mediacje rodzinne - dotyczÄ…ce rozwodu lub separacji, kontaktów z dziećmi, alimentów oraz wszystkich innych spraw wystÄ™pujÄ…cych pomiÄ™dzy czÅ‚onkami rodziny,

​

  • mediacje z zakresu prawa pracy - spory miÄ™dzy pracodawcÄ… a pracownikiem​

​

  • mediacje rówieÅ›nicze - konflikty wÅ›ród dzieci i mÅ‚odzieży na terenie szkoÅ‚y, placówki opiekuÅ„czo-wychowawczej lub resocjalizacyjnej,​

  • mediacje sÄ…siedzkie - próba uregulowania stosunków miÄ™dzy sÄ…siadami,

​

  • mediacje cywilne - spory majÄ…tkowe, jak również nie majÄ…ce wartoÅ›ci materialnej (np. pomówienie),

​

  • mediacje gospodarcze - spory powstaÅ‚e miÄ™dzy podmiotami prowadzÄ…cymi dziaÅ‚alność gospodarczÄ….

mediacje gospodarcze spory powstałe między podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą

mediacje cywilne spory majątkowe, jak również nie mające wartości materialnej (np. pomówienie)

bottom of page